Az áramvonalas konstrukciók szülőatyjaként a magyar származású Paul Jaray nagy hatást gyakorolt az autóipar fejlődésére.
Paul Járay az áramvonalas léghajók építése terén szerzett tapasztalatait sikerrel ültetette át a közúti járművek világába. Többek között neki is köszönhető, hogy a ló nélküli hintóból valóban automobil lett.
Járay édesapja, Adolf Temesváron született a Jeitteles család tagjaként. Testvéreivel, Sigmunddal és Alexanderrel (később Sándor) az 1870-es években, mint ambiciózus fiatalok költöztek a pezsgő Bécs városába, ahol a könnyebb asszimiláció végett családnevüket Járayra változtatták. Sigmund bútorgyárat alapított, s ebben Sándor is segítséget nyújtott, míg Adolf borkereskedéssel foglalkozott. Adolf felesége, Therese Schönberg Budapesten született, de Bécsben nőtt fel. Öt gyermekük született, Karl, Rudolf, Felix, Paul és Juliette.
Az Osztrák-Magyar Monarchia nagyobb teret engedett a zsidók mobilizációjának, így Paul is kiélhette műszaki érdeklődését: a bécsi Maschinenbauschule (Gépipari Középiskola) elvégzése után a prágai Műszaki Egyetemre került, ahol egy professzor asszisztenseként tevékenykedett. 1909-ben találkozott Bleriot repülőgépével, amely rögvest elvarázsolta. 1913-ban Németországba, Friedrichshafenbe költözött, s sikerült állást kapnia a léghajókat gyártó Zeppelin vállalatnál. A nagyjából ceruza alakú Zeppelin mérnöki gárdája nem örült az új mérnök radikális elképzeléseinek. 1915-ben elkészült egy kísérleti Járay-féle léghajó, amely katasztrófálisan lassúnak bizonyult. A pilóták ki is csúfolták a mérnököt, aki rájött, hogy nem az ő számításaiban van a hiba, hanem a kivitelezésben. A javított változat már 150 km/h sebességre volt képes. Ez meggyőzte a gyárvezetést, s így Járay végre megkapta az áhított szélcsatornát. Ráadásul főmérnöknek is előléptették!
Az első világháború után Járay figyelmét a közúti járművek felé fordította. 1921-ben szabadalmaztatta az „ideális járműalakot”, egy csepp formájú, alacsony légellenállású járművet. A németül Stromlinienwagen nevű elgondolás életképességének bizonyítására egy Ley autó alvázára elkészítette az első prototípust. Egy léghajó keresztmetszete volt a kiindulópont. A prototípus 0.28-as légellenállási együtthatója révén ugyan Járay elképzeléseinek helyességét bebizonyította, de eléggé nevetségesen nézett ki.
(Forrás: ETH)
Ugyanebben az időben jelent meg Edmund Rumpler Tropfenwagen nevű autója is. A Berlinben alkotó Rumpler 1910-ben egy osztrák repülő liszenszgyártásával alapozta meg sikereit. Az ő keze alól került ki a C.I.V. jelzésű repülőgép, az első világháború legsikeresebb német konstrukciója. A háború után Rumpler is az autóiparban szerette volna kamatoztatni tudását. A Tropfenwagen azonban bukásnak bizonyult, így Rumpler munkássága kevesebb figyelmet kapott.
Járay 1923-ban egészségügyi okokból Svájcban telepedett le, ahol Brunnenben nyitotta meg tanácsadói irodáját. Ekkor már J-Rad nevű speciális kerékpárja is túl volt az első próbakörökön. Az áramvonalas bicikli furcsa formája, alacsony üléspozíciója nem nyerte el a vásárlók tetszését. Ráadásul túl drága is volt, így Járaynak kb. 2000 darabot sikerült értékesítenie.
(Forrás: ETH)
Az 1920-as években Járay legtöbb energiáját szabadalmának kiaknázására fordította. 1923 nyarán a Berliner Illustrierte Zeitung címlapján pompázott első prototípusa . Ugyanabban az évben Ley alapokra épített versenyautója 130 km/h sebességet elérve megnyert egy helyi futamot. 1927-ben már New Yorkban is megnyitotta irodáját. Amikor 1934-ben a Chrysler 10. születésnapjának megünneplésére bemutatta az Airflow modellt, Járay bírósági végzéssel jelent meg, jogdíjakat követelve. Az Airflow-ra figyelt fel Ferdinand Porsche is, aki a Volkswagen tervezésekor Járay elveit is figyelembe vette.
Járay ismerősei között szerepelt Josef Ganz, aki szintén az autóipar megújítására törekedett. Ganz és Jaray 1932-1934 között több áramvonalas kisautó-prototípust is készítettek. Végül a Standard motorkerékpárgyár Superior néven 1934-ben piacra dobta a Ganz-Járay-féle elgondolást tükröző kisautóját.
Hans Ledvinka szintén Járay elgondolásait követte a Tatra 77-87 család kifejlesztésekor. Az Audi, a Bugatti, a Voisin, az Adler, a Maybach és mások is merítettek Járay elképzeléseiből.
Teszt az Avus versenypályán 1935-ben. Balról jobbra: Tatra 77, Fiat prototípus, Maybach Spohn karosszériával, Mercedes 200 Járay-féle áramvonalas karosszériával (Forrás: dr Jan Tulis)
A Járay-féle elgondolás nyomán épített autók aerodinamikai tulajdonságai 25 százalékkal javultak, amelynek köszönhetően 30 százalékkal mérséklődött a fogyasztás is.
Járay a ’30-as évek végén képes volt 0,19 légellenállású autót készíteni – a kor divatos járműveinek nagyjából 0,5 volt a légellenállási értéke.
A tevékeny, sokoldalú alkotó szélerőművekkel, vasutaknál használatos légkompresszorokkal is foglalkozott, de a tévé is érdekelte.
Pályafutását a zürichi Eidgenössische Technische Hochschule (Svájci Állami Műszaki Főiskola) tanáraként fejezte be.
Köszi, először láttam fényképet Járayról, meg persze az életútja is rejtve volt előttem eddig.
Egy múzeum ahova nagyon szeretnék eljutni egyszer…
Nem elvitatni szerettem volna, csak mint oly sok más találmánynak, ennek is több, párhuzamos, egymástól többé-kevésbé független szálon futott a története. Értelme sem lenne a vitának, a Wright-fivérek érdemeit sem kisebbítette az, hogy Karl Jatho 4 hónappal megelôzte ôket a motoros sárkányával.
Akit bôvebben érdekel a téma, van egy, az autóversenyzés és az aerodinamika 1937 utáni történetével foglalkozó múzeum, lenyûgözô gyûjteménnyel:
http://www.prototyp-hamburg.de/
Köszönjük a hozzászólást.
Edmund Rumplerről a bejegyzésben is szóltunk. Marcel Leyat, Hans Grade és mások munkásságát elismerve egy lényeges különbséget nagyon fontos kiemelni: Járay tudományos alapon, három dimenziós modellek készítésével alapozta meg szabadalmait.
Ezek a szabadalmak, amelyek a Google Patents segítségével könnyen megtekinthetők, képezték később az alapját a jogdíjak követelésének.
Én se vagyok híve a „mindent magyarok találtak ki” délibábos elméleteknek, de Paul Járay úttörő szerepét elvitatni dőreség lenne.
Edmund Rumpler 1921-ben viszont már nem a szabadalomnál, hanem a kész, kereskedelmi forgalomba kerülô autónál tartott:
http://de.wikipedia.org/wiki/Rumpler-Tropfenwagen
Marcel Leyat szintén 1921-ben mutatta be a Hélica-t:
http://www.motor-klassik.de/fahrberichte/leyat-helica-2h-serie-d21-robbi-tobbi-und-das-fliewatueuet-1371063.html
Hans Grade 1922-ben kezde a saját áramvonalas autójának a gyártását:
http://de.wikipedia.org/wiki/Hans_Grade
Szóval az áramvonalas forma feltalálása kb. annyira köthetô egy emberhez, mint pl. a telefoné – ahol egyrészt több elôzetes találmány volt szükséges, másrészt Antonio Meucci és Philipp Reis egymástól függetlenül, nagyjából egy idôben mutatták be a saját telefonjaikat:
http://de.wikipedia.org/wiki/Erfindung_des_Telefons
(Bell konkrétan Meucci dokumentációját és prototípusait nyúlta le, mert Meuccinak nem volt pénze a szabadalmazási eljárásra.)
Hogy a Chrysler és a Tatra miért fizetett jogdíjat (és volt-e per, vagy peren kívüli megegyezés), az csak a korabeli szerzôdésekbôl derülne ki.