A hazai gépjárműkereskedelem történetének feldolgozása számos nehézségbe ütközik. Éppen ezért most a helytörténet irányából próbáljuk megközelíteni a kérdést.
Magyarországon egészen az 1970-es évekig kellett várni, hogy az automobil mindennapos közlekedési eszköz legyen. Motorkerékpárok terén se volt sokkal jobb a helyzet. Ám a gépjárműkereskedelem képviselői már a XX. század elejétől dolgoztak, próbálkoztak. Mivel a második világháború előtti korszak cégiratai javarészt elpusztultak, s az egykori szereplők döntő többségének sem jutottak békés nyugdíjas évek, az egyes vállalkozások históriáját meglehetősen nehéz összegereblyézni.
Éppen ezért ez az összeállítás a helyszínekre koncentrál. Ez az első változat, amelyet most az olvasók elé tárunk, 55 budapesti és vidéki helyszínről mesél. Az egyes kereskedések, szervizek, garázsok történetén keresztül kicsit Budapest (és több vidéki város) átalakulása is nyomon követhető. Évtizedeken át a felállás változatlan volt: a díszes belvárosi kereskedések mellett a peremkerületekben működtek a szervizek. Ez az elrendezés az államosításokkal, majd Nagy-Budapest 1950-es létrejöttével megszűnt.
Ugyan a cím szerint a második világháború a megszabott időhatár, de ezt elég lazán kezeltük. Ha akadt olyan helyszín (pl. XIII. Lehel utca 25., amely az államszocializmus évtizedei alatt is jelentős szerepet játszott a hazai motorizációban, akkor a sztori akár egészen napjainkig is tarthat.
Mivel nem az építészettörténet felől közelítettük meg a kérdést, helyrajzi számokkal sajnos nem tudunk szolgálni. Műleírásokból azért akad néhány :)!
Általában a házszámra kattintva jön elő a bejegyzés. Ezen kívül címkékkel láttuk el az egyes bejegyzéseket. Szóval, ha valaki tudni szeretné, hogy valamelyik márkát (pl. Opel, Ford stb.) hol árusították, illetve egy-egy kereskedő (pl. Herskovits Ignác, Hahn Arthur&Társai) milyen helyszíneken működött, akkor érdemes a címkékre, majd a feljövő listában a bejegyzésekre kattintani.
A címek a jelenleg használatos címek, de a korabeli címet is megemlítjük. Csak olyan boltok, garázsok, szervizek kerültek be az összeállításba, amelyről van korabeli fényképünk, és a képre közlési engedélyünk :)! Az információkat nagyon sok helyről szedtük össze, a képek alatt mindig ott szerepel a forrás. Ha mégis kimaradt valaki, kérjük jelezze. A képekre csupán azért került vízjel, hogy amikor vándorútra indul egy illusztráció, visszataláljanak hozzánk – nem a tulajdonjogot kívánjuk ilyen módon jelezni.
Kiegészítéseket örömmel fogadunk!